Arduino ! Elektroniğin Legosu !


 Arduino Mega2560

Uzun bir süredir, “Make Magazine” ve çeşitli internet sitelerinden gördüğüm/incelediğim Arduino ile tanışma fırsatını buldum. Arduino, hiçbir elektronik bilgisine sahip olmayan sadece temel yazıım bilgisine(hatta buna bile çok gerek yok) sahip olanlar için mikroDenetleyiciler ile tanışmak, elektronik tasarımlar, projeler harika bir başlangıç noktası. Ayrıca hızlı tasarım geliştimek, yeni protokol ve donanımlar ile çalışmak/tanışmak zorunda olanlarında muhakkak elinin altında bulunması gereken bir cihaz.

Arduino, aslında open sourge(açık kaynaklı) bir platform. Sistemde temel olarak Atmel firmasının 8 bitlik mikroDenetleyicileri kullanılıyor. Açık kaynaklı bir bir platform olduğu içinde tüm kaynaklara, örnek projelere ve derleyicilere ücretsiz olarak kolayca ulaşabiliyorsunuz. Arduino ile çalışmaya başlamak için elinizde sadece, Arduino kitiniz, breat boardunuz, ve temel işlemleri gerçekleştrinebileceğiniz devre elemanları (LED, Pot, LDR vb.) olması yeterli. Arduino’nun derleyicisini gene kendi sitesinden indirebiliyorsunuz. Derleyici zaten bir çok örnek ile birlikte geliyor.
Dolayısı ile hiçbirşey bilmeyen biri bile bu örnekleri inceleyerek kısa sürede bir çok şey öğrenebilir. Zaten temel düzeydeki “C” dili oldukça anlaşılabilir ve kolay; Uzun bir süre PIC mikroKontrolörün 35 assembler komutunun ne işe yarağını anlamaya çalışan biri bunu söyleyebilir.
Arduino’nun diğer avantajı ise birçok shield’ının(arduino’nun yanlarında bulunan pinlere uyumlu bir şekilde bağlanabilen devre kabukları) bulunması. Bu sayede hiç lehim yapmadan birçok devreyi birbirine LEGO gibi ekliyerek tasarım yapabiliyorsunuz.

MikroDenetleyici dünyasına girmek, tasarım geliştirmek isteyen insanlar için Arduino’nun oldukça kolay ve güzel bir başlangıç noktası olacağına inanıyorum. Meslek Liseleri ve Üniversitelerde mikroDenetleyici dersleri bu kadar kolay bir noktadan başlarsa dersler daha eğlenceli ve anlaşılabilir gececeğini düşünüyorum. En azından Meslek Liseleri düzeyinde başlangıç bu kadar kolay olmalı!

saygılarımla
06/03/2012
Erkan Çil

  1. #1 by Ücretsiz Arduino Kitabı on 06 Kasım 2014 - 02:25

    Merhabalar,

    Yakın zamanda Ardduino için ücretsiz e-kitap yazdım.
    İncelemek isterseniz link aşağıdadır.
    http://hasbisevinc.com/temel-elektronik-ve-arduino-kitabi/

(yayınlanmayacak)