e-Öğrenme / e-Learning kategorisi arşivi

Energia Uygulama Örnekleri(6) : Analog Giriş, PWM Çıkış

Yeniden Merhaba Arkadaşlar,ADC_Uygulamasi01

Bir önceki yazımızda, Energia ile MSP430G2553 uygulamalarına temel düzeyde 5 örnek vermiştik. Bu yazı ile de 6. uygulamamızı gerçekleştirmiş olacağız.

6- Analog Giriş, PWM Çıkış

Bu örnek uygulama ile, MSP430G2533  LaunchPad kartı üzerindeki  P1_0 nolu analog girişe uygulanan gerilim değerinin analogRead()  fonksiyonu  ile okunup; P2_1 nolu dijital pine bağlı olan LED ‘e, bu analog giriş değerine bağlı olarak oluşturulan PWM çıkış değeri analogWrite() fonksiyonu ile gönderilecektir. Yazının devamını oku »

Yorum yok

Energia ile MSP430G2553 Uygulama Örnekleri


energiaLogo
Bir önceki makalemizde Energia programının genel yordamı hakkında bilgi vermiş, ve klasik örnek olan Flaşör(Blink) uygulamasını gerçekleştirmiştik. Bu makalemizde ise Energia ile programlamayı biraz daha pekiştirmek adına, Muhammed Fatih İNANÇ tarafından geçen yıl gerçekleştirilen beş örneği Energia ile yazıp gerçekleştireceğiz.

Bu örnekler:

1- Karaşimşek LED Uygulaması

2- Buton LED uygulaması

3- Röle Kontrol Uygulaması

4- 7 Segment Uygulaması

5 – 2×16 Karakter Uygulaması
Yazının devamını oku »

Yorum yok

Energia ile MSP430 ve Stellaris LaunchPad’leri Programlama

energiaLogo
Arduino’nun mikroDenetleyici dünyasındaki bu kadar hızlı yükselmesinin sebebi programlamanın kolay ve her düzeyde anlaşılabilir olması gösterilebilir. Bu sayede herhangi bir giriş elemanı ve çıkış elemanı ile birlikte birkaç satırlık kod yazımıyla birlikte bir gömülü sistem oluşturulabilir.

MSP430 ve Stellaris denetleyiciler, birkaç derleyici program(IAR ve Code Composer Studio vb.) ile programlanabiliyor. Ancak temel öğrenme düzeyinde, Arduino’nun IDE’si benzeri olan Energia ile programlamaya başlamak çok daha kolay. Hazır örnekleri,  kütüphane destekleri ve internette bolca karşınıza çıkan Arduino örneklerinin LaunchPad’ler için adapte edilmesi ile kısa sürede hızlı bir temel edinebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında yeni başlayanlar veya farklı giriş çıkış birimleri için örnek kod arayanlar için Energia oldukça avantajlı bir başlangıç olabilir.
Yazının devamını oku »

Yorum yok

ArduinoMEGA 2560 ve Ethernet Kabuğu ile yapılan Web üzerinden Kontrol Projesi

 Arduino: RGB Dongusu
ArduinoMEGA 2560 ve Ethernet Kabuğu ile yapılan Web üzerinden Kontrol Projesi
MikroDenetleyicilerin her alanda yer alması ile birlikte akıllı bina otomasyonları yapmak oldukça kolaylaştı. İnternetin var olduğu her yer ile birlikte de bu akıllı sistemlere uzaktan ulaşmak ve kontrol etmek oldukça kolay. Bu uygulamaların en kolay örneklerden birini de Arduino ile birlikte zahmetsizce gerçekleştirmek mümkün. Yazının devamını oku »

Yorum yok

Arduino Temel Uygulamalar 04: RGB Döngüsü

 Arduino: RGB Dongusu
Arduino Temel Uygulamalar 04: RGB Döngüsü
Daha önce PIC mikroDenetleyici için microC’de yazdığım RGB döngüsünün Arduino’ya uyarlanmış uygulaması Yazının devamını oku »

1 Yorum

Arduino Temel Uygulamalar 03: Trafik Lambası

 Arduino: Trafik Lambası
Arduino Temel Uygulamalar 03: Trafik Lambası
Arduino ile uygulamalarımıza LED Flaşör uygulamasının az geliştrilmiş/değiştrilmiş halinin uygulaması ile devam ediyorum. Devre gündelik hayatta karşımıza çıkan trafik lambalarının uygulamasıdır. Araçlara yeşil ve sarı ışık(LED) yanarken yayalara kırmızı; Araçlara kırmızı ışık yanarkende, yayalara yeşil ışık yanar.
Yazının devamını oku »

Yorum yok

Arduino Temel Uygulamalar 02: Polis Lambası

 Arduino: Polis Lambası
Arduino Temel Uygulamalar 02: Polis Lambası
Arduino ile uygulamalarımıza LED Flaşör uygulamasının az geliştrilmiş/değiştrilmiş halinin uygulaması ile devam ediyorum.
Yazının devamını oku »

1 Yorum

Arduino Temel Uygulamalar 01: LED Flaşör!

 Arduino LED Flasor Uygulamasi
Arduino Temel Uygulamalar : 01 LED Flaşör!
Arduino ile uygulamalarımıza hemen hemen tüm mikroDenetlecilerin olmazsa olmaz temel uygulaması olan ; LED Flaşör ile başlıyoruz/başlıyorum/başladım.
Yazının devamını oku »

Yorum yok

MikroElektronika MMB24(MikroMediaBoard 24) Denemesi…

 MikroMediaBoard 24
Uzun bir süredir elimin altında bulunan ancak ilk versyonunun içinde USB Bootloader dosyası bulunmamasından ötürü kullanamadığım; MikroElektonika firmasına ait MMB24 borduna boot dosyasını atarak yaptığım ilk denemem…
http://www.mikroe.com/eng/products/view/587/mikromedia-for-pic24/)
Yazının devamını oku »

Yorum yok

Yeni bir başlangıç ; MSP430!

 MSP430

Dokunmadığım, bulaşmadığım mikroKontrolcü kalmasın prensibi içerisinde Texas Instruments’in de yürüttüğü mükemmel(!) tanıtım kampanyası sonucunda Çizgi-Tagem’den aldığım MSP430 LaunchPad için yazdığım başlangıç niteliğindeki LED animasyon programı…

Yazının devamını oku »

Yorum yok